We have to find the total cost for 27 5 square yards.
If you pay 8 50 per square yard of carpeting.
One store sells a ream of paper for 37 25.
4 8 50 sqft.
A company pays 379 50 for its employees to attend a luncheon.
Many employees does the company have.
There are 9 square feet in a square yard.
11 69 divided by 9 1 298888.
Another store sells the same.
This means to find price per square foot given price per square yard division by 9 is in order.
You ll need enough carpet to cover the entire area of damage to avoid seams.
Be sure to list both measurements since the total square footage of the room size may not correspond to the square feet or yards of carpet that will be used.
The prices below look at average carpet price per square foot across all ranges of styles taking into account the quality of construction durability and materials used.
Using unitary method.
1 00 5 00 sqft better.
As carpet width is usually 3 66m a price in lineal metres will be higher than in square metres please note that some of our carpets are 4 metres wide.
Or about 1 30 per.
Cost of 27 5 square yards of carpeting after multiplying we get.
At 15 per square yard that d be 165 that they would.
If you re carpeting a room that is 8 x10 and the carpeting comes on a roll 12 wide you need to buy 8 running feet of 12 carpeting.
The cost for 27 5 square yards of carpeting 233 75.
A company pays 379 50 for its employees to attend a luncheon.
To calculate the equivalent square metre price from a lineal metre price just.
For example if you have a 4 inch tear in the middle of a hallway you ll want enough carpet to stretch from door to door or the next.
Cost of 1 square yard of carpeting 8 50.
If you pay 8 50 per square yard of carpeting what is your total cost for 27 5 square yards.
How much carpet do i need to repair a tear or pet damage.
If your room measures 10 x 14 the total square feet are 140.
Hence the cost for 27 5 square yards of carpeting 233 75.
8 50 27 5 233 75.
Carpet is quoted either in lineal metres or square metres so ensure that you are comparing like for like.
If the cost is 8 25 per person how many employees does the company have.